Hanwha Vision, Araç Tipi, Markası, Modeli ve Renk Tanıma özellikli yapay zeka destekli yüksek hızlı kamerayı piyasaya sürüyor

Küresel video güvenlik çözümü sağlayıcısı Hanwha Vision, 2 şeritli trafikte 200 km/sa (125 mil/sa) hıza kadar hareket eden araçlardaki plakaları algılamak için 3MP Global Shutter teknolojisine sahip TNO-7180RLP yüksek hızlı ANPR kamerasını piyasaya sürdü. Kamera, Hanwha'nın 70 farklı otomotiv markası, 600 model ve 10 renk genelinde algılanan araçların türünü, markasını, modelini ve rengini belirlemek için yapay zeka video çözümlemelerini kullanan ve yeni piyasaya sürülen ROAD AI çözümüne sahiptir. Yakalanan plaka görüntülerinde daha fazla doğruluk, netlik ve 60 fps' ye kadar yüksek kare hızı sağlamak için Global Shutter" birlikte gelir. Görüntülere Wisenet WAVE, Wisenet SSM ve Milestone ve Genetec gibi sektör lideri diğer video yönetim yazılımları aracılığıyla erişilebilir.

 

 

 

Görgü tanıklarının ifadelerinin sıklıkla yanlış veya eksik olması ve özellikle de araç plakaları söz konusu olduğunda, araçları marka, model ve renge göre arama yeteneğinin, olaya karışan bir aracın görüntülerini bulmaya çalışan araştırma ekiplerine çok yardımcı olacaktır. Benzer şekilde, plaka tanımanın araçları çalıntı olarak tanımlamasını önlemek için suçluların sık sık araçların plakalarını değiştirmesiyle polis, çalıntı araç bildirimlerine çapraz referans yapmak için marka, model ve renk arama kriterlerini kullanabilir.

 

Kamera aynı zamanda Avrupa, Birleşik Krallık, Kanada, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda, Vietnam, Endonezya, Orta Doğu, Güney Afrika ve Rusya gibi farklı bölgelerden plakaları ve araç marka/modellerini de tanımlayabilir.

 

 

TNO-7180RLP ile operatörler, yolların genişletilmesi veya yeni otobüs ve bisiklet şeritlerinin oluşturulması söz konusu olduğunda, planlayıcıların her türlü eğilimi hesaba katabilmesiyle, yol kullanımına ilişkin daha fazla bilgi edinir. Bu bağlamda, önceden yüklenmiş Road AI çözümünün kontrol paneli, örneğin; günlük veya haftalık olarak tanımlanan arabalar, otobüsler ve kamyonların pasta grafik ve diğer görüntüleme formatlarında görüntülenmesi sağlanır. Hanwha Vision'ın Wisenet WAVE aracılığıyla, operatörler ayrıca kamera tarafından yakalanan kısmi plakaları da arayabilir.

 

Plakaların en iyi görüntüsünü elde etmek için TNO-7180RLP kamera web görüntüleyici, optimum dikey, yuvarlanma ve yatay açı dahil olmak üzere kamera kurulumuyla ilgili operatörlere öneriler sağlayabilir. Ayrıca, üç ayrı kızılötesi aydınlatmaya (kısa/geniş, orta/orta ve uzun/tele) sahip uyarlanabilir aydınlatma ile birlikte gelir. Motorlu değişken odaklı lens ve 18 kata kadar optik yakınlaştırma ile 50m'ye kadar aydınlatma sağlar.

 

Otoyol ve yol izlemenin yanı sıra kamera, beyaz liste ve kara liste özelliği sayesinde araç erişimini ve park kısıtlamalarını kontrol etmek için de kullanılabilir. Bu, ön yetkilendirilmiş araçların bir alana girmesi için otomatik olarak onaylayabilir ve üçüncü taraf bir çözümle birlikte kullanıldığında, bu araçları örneğin VIP otoparkına yönlendirebilir veya ayrıca operatörlerin takip etmesi için yetkisiz araçları işaretlemek için de kullanılabilir. 

 

Yerleşik bir Plaka Tanıma Kurulum Aracı, montajcıların plaka yakalama için kamerayı doğru şekilde konumlandırmasına ve açısını belirlemesine yardımcı olur. Kamera yüksekliğini ve yolun merkezinden mesafeyi girerek doğru dikey, yatay ve eksen açılarını elde etmek kolaydır. Ayrıca, Road AI uygulamasının bir parçası olan Road AI Kurulum Sihirbazı aracı, optimum plaka yakalama alanı hakkında fikir verir.

 

TNO-7180RLP, IP66/IP6K9K, IK10+ ve NEMA 4X derecelidir, suya, toza ve saldırılara dayanıklıdır. Kamera PoE+ ile kullanılabilir ve bir HPoE seçeneği mevcuttur. 12VDC güç kaynağı, beklenmedik güç dalgalanmalarına karşı daha fazla dayanıklılık ve kurulumda esneklik için başka bir seçenektir.